Tarımsal Ar-Ge Çalışmaları için Önemli İş Birliği

Tarımsal Ar-Ge Çalışmaları için Önemli İş Birliği

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi arasında “Tarımsal Ar-Ge Faaliyetlerinde Bitki Islah Çalışmaları Kapsamında Ekim, Dikim, Bakım, Üretim ve Pazarlama İşlerinin Yapılması” hususunda ortaklık sözleşmesi imzalandı. Cumhuriyet Üniversitesi rektörlük makamında imzalanan ortaklık sözleşmesi kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi tarafından teknoloji merkezi olarak açılan Cumhuriyet TEKNOKENT’e ait arazi üzerinde Üniversitemiz tarafından Tarımsal Ar-Ge çalışmalarına hız verdi.

     İmza programında ortaklık sözleşmesi ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KUL “Ortak çalışmalar yapmak amacıyla Cumhuriyet Üniversitesi ile yeni bir protokol imzalıyoruz. Protokol kapsamında Cumhuriyet TEKNOKENT’e ait arazi üzerinde ortak kullanacağımız alanda ıslah çalışması yürüteceğiz. Söz konusu arazide ilimizin ihtiyacı olan çeşitli tarımsal çalışmalar yapılacak. Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültemizin kullanımı için arazi desteğinde bulunan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim YILDIZ’a teşekkür ediyorum” dedi.   

     Cumhuriyet-TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim YILDIZ ise “2007 yılında kurulan Cumhuriyet-TEKNOKENT’imiz gittikçe güçleniyor, güzel çalışmalara imza atıyor. İki yıl önce Türkiye’de en iyi gelişen TEKNOKENT unvanını almıştı. 2019 yılında Sayın Bakanımız Mustafa VARANK’ın ilimize gelmesiyle ikinci binamızın da açılışını yapmıştık. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile daha önce imzalanan protokollerimiz var. Hocalarımız gelmeye başladı, çalışmalar yapılmaya başlandı. Biz Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni (CÜTAM) ve Cumhuriyet-TEKNOKENT’i birlikte kullanıyoruz. Şu an TEKNOKENT alanımızda boş bir arazimiz var. İmzalanan bu sözleşmeyle söz konusu arazide Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi bünyesinde bitki ıslah çalışmaları yapılacak. Şehrimizin iki üniversitesine de hayırlı olsun. İnşallah bundan sonraki süreçte de birlikte çalışmalar yapacağız” ifadelerine yer verdi.  

            Konuşmaların ardından ortaklık sözleşmesi imzalanarak Tarımsal Ar-Ge çalışmalarının ilk adımı atıldı. İmza programında Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Tolga KARAKÖY ve Cumhuriyet TEKNOKENT Yönetim Kurulu Üyesi Cumhuriyet Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Serdar MERCAN da yer aldı.
  • Gösterim 507
  • Toplam 6
Ekli Dosyalar
Dosya Eki Bulunamadı!